×

Wycieczka szkolna a ubezpieczenie – co warto wiedzieć?

Wycieczka szkolna a ubezpieczenie - co warto wiedzieć?

Wycieczka szkolna a ubezpieczenie – co warto wiedzieć?

Wycieczki szkolne są przede wszystkim połączeniem dobrej zabawy z nauką w terenie. Dla uczniów są miłą przerwą od zajęć w szkolnej ławie, dla nauczycieli i organizatorów wydarzeniem, które musi być odpowiednio zabezpieczone. Każda wyprawa w teren oznacza ryzyko wypadku lub innych przykrych zdarzeń, zatem jedną z najważniejszych kwestii staje się ubezpieczenie wycieczki. Co warto wiedzieć na ten temat?

Dlaczego ubezpieczenie wycieczki szkolnej jest tak ważne?

Ubezpieczenie wycieczki szkolnej to polisa niezwykle ważna i dla ucznia, i dla organizatora. Ten pierwszy może liczyć na to, iż polisa pokryje koszty leczenia w razie choroby lub wypadku, organizator ma z kolei pewność, że polisa uchroni go przed odpowiedzialnością finansową za nieprzyjemne zdarzenie. 

Jakie ubezpieczenie można wybrać?

Na każdej wycieczce szkolnej, zarówno zagranicznej, jak i na terenie kraju, dobrze sprawdza się NNW szkolne oraz polisa turystyczna. Taki zestaw to kompleksowa ochrona, z którą uczeń może czuć się bezpiecznie. Kto może wykupić takie ubezpieczenie? Zarówno szkoła, jak i rodzice. Warto pamiętać, że za należyte ubezpieczenie wycieczki szkolnej odpowiedzialny jest jej organizator, a więc szkoła lub wynajęte przez nią biuro podróży. W tym przypadku zwykle korzysta się z ubezpieczenia grupowego, obejmującego m.in. koszty leczenia za granicą (w przypadku wycieczek zagranicznych). Rodzice mogą z kolei poszerzyć zakres polisy lub dostosować ją do indywidualnych potrzeb dziecka. Coraz popularniejszym rozwiązaniem, z którego korzystają rodzice dzieci w wieku szkolnym, są rozszerzone polisy z indywidualnie dobraną sumą ubezpieczenia. 

Polisa na wycieczkę — co powinna zawierać?

Dobrze skomponowana polisa turystyczna dla uczniów biorących udział w wycieczce szkolnej powinna uwzględniać przede wszystkim ochronę od następstw nieszczęśliwych wypadków oraz ubezpieczenie OC (czyli zabezpieczenie na wypadek szkód spowodowanych przez dziecko na osobach trzecich lub ich mieniu). Ubezpieczenie wycieczki szkolnej zagranicznej musi ponadto uwzględniać tak ważną kwestię, jaką są koszty leczenia poza granicami kraju (w takim przypadku bardzo duże znaczenie ma dopasowanie zakresu polisy do warunków panujących w kraju będącym docelowym celem wycieczki). Polisa na wycieczkę szkolną może też ubezpieczać bagaż dzieci lub ich sprzęt sportowy. Taki pakiet zapewnia kompleksową ochronę na czas wyjazdu i skutecznie zabezpiecza ucznia i jego opiekunów przed finansowymi skutkami przykrych zdarzeń.  

1 comment

Opublikuj komentarz